Sista sommar dagen

Augusti räknas ju som sommar månad och idag är det den sista dagen av hela sommaren. Usch, det känns hemskt! Men jag har mycket roligt att se framemot i höst. Pappa kommer hem om 3 veckor, vi åker till dubai på höstlovet, sen praoar vi 2 veckor efter lovet och sen drar vi till thailand någon gång i slutet på terminen.

Idag fick jag som sagt en present, en jätte bra present faktiskt! Manikyr sett från Malava med mjukgörande cream, stärkande och skyddande nagellack mm. Toppen verkligen! Så himla snällt av Gulan. Sofie gjorde även en liten cool grej på våran dricka, alla fick nämligen ett färglatt paraply! Som en sista touch på sommaren!

Pefekta saker för mina naglar! Så roligt att ha massa manikyr grejer.

Papaplyn gör mig glad!

Sent födelsedags firande

Nu ska vi åka till våra vänner som bor på söder, och vet ni vad? Jag ska bli "lite" sent firad i efterskott (jag fyllde år den 15 juni) Jag tycker alltid det är lika kul med presenter. Vi hörs senare!

När jag fyllde 15 var jag i Dubai. Det var jag när jag fyllde 14 också!
Då gav Applebee´s mig en cheescake.


I Kissed A Girl

Amandas absoluta favorit låt just nu. Somnar nynnandes på låten, sjunger i sömnen, texten går runt runt runt i huvudet. Jösses, nu gäller det bara att lyssna sönder den så att låten sprängs i min hjärna. Kate Perry med I kissed a girl. Bästa meningen i låten måste ju vara den under.

Musikvideo Låttext

Peppad till tusen och sen..

Jag skulle precis ut och springa. Riktigt taggad var jag eftersom jag kännde att jag hade mycket att ge! Sen när jag hade bytit om, satt upp håret och skulle sätta ner fötterna i gympa skorna känner jag hur alla skavsår verkligen skaver mot innekanten av skon. Satan. Jag kan inte heller ha några andra skor med tanke på mina två ledband som är av. Så jag börja plåstra om mig själv för att ändå springa - ont eller inte. Övertaggad ser jag att regnet börjar ösa ner, och vi som ska iväg sen, inte hinner jag tvätta håret och fixa mig efter träningspasset. Det där ordspråket - Det finns inga dåliga väder, bara dåliga kläder. Tycker jag man kan stryka ett tjockt svart sträck över.

Varma kläder

När I och jag va i stan så blev det såklart lite shopping. Både hittade en varm tröja tll vintern. Drt behövs, stora tjocka, stickade eller ull, tillsammans med ett par tjocka strumbyxor. Hör och häpna, jag köpte en grå. Ett par nya leggings för mig som är ett leggingsfan. Tror jag äger 4-5 svarta nu. Även några hålnålar med en vit pärla på hittade jag på Åhléns. Dom påminner mig mest om att bruden kan har sådanna i sin håruppsättning på bröllop.

Grattis morfar

Nu ska jag bara fixa mig lite till och sen kommer kusinerna och hämtar upp mig föra att vi ska åka till landet och fira morfar som fyller år! Grattis, grattis!

Mormor, morbror, ingift moster & morfar den 31 maj!

Stan mys och massor och speckat schema

Ledsen får inget uppdaterande igår. Jag vet ju själv hur det känns när man spanar in någons blogg och märker att det senaste inlägget inte är från dagen. Tråkigt! Iallafall ska jag faktiskt skylla på att jag hade massor att göra. Även fast jag hela tiden går runt och tänker på bloggen och känner press att jag åste skriva några inlägg så blev det inget. Men bloggen kan ju inte styra ens liv. Man måste koppla bort, åtminstone en dag och det gjorde jag igår. Eller om jag ska vara ärlig så tänkte jag på bloggen mer i går än någon annan dag, just får att jag inte hade skrivit.

Hur som helst åkte ida och jag till stan efter skolan och gick en shoppingunda på ett par-tre timmar. Sen myste vi drygt 1 timme på ett gammalt café i gamla stan. På kvällen fick jag inte heller möjlighet att skriva, då jag var hemma hos Ida, och inte hade jag alla kamera sladdar och saker med.

Brownie tårta med philadelphia ost, varm choklad med grädde, cafe latte..

Fotboll, timpspromenad, poängjakt

God kväll!

Nu ska jag ta och krypa ner under täcket i min jätte sköna ( 3 veckors gamla säng ) och läsa lite i min underbara gossip girl bok. Jag vet att jag borde läsa den på engelska eftersom den anses vara mycket bättre. Det förstår jag också eftersom orginalet är från USA. Menmen, så lat som jag är ibland så blir det helt enkelt en genväg på svenska. Imorgon får jag sova ut lite, då jag inte ska träna innan skolan. Vi ska fortsätta ha värdegrundsdag med våra faddergrupper i olika åldrar imorgon, som vi hade idag, då vi spelar fotboll, går promenader med frågesport och samlar poäng på någon bana. Efter det ska jag nog åka till stan med I och så får vi se om hon ska gå en smink kurs på Face Stockholm, annars blir det vel lite shopping & någon fika, kul! Det blir hur som helst en skön fredag på en lugn vecko-start.

God natt och sov gott.


Brunett så hett

Då är det tydligen så att man ska vara brunett igen,
eller är det kanske alltid "inne"?

Det kan jag inte svara på, men jag ser oftast på hårfärgsomröstningar att marioriteten väljer brunt. Varför? Ja det kan man undra sig. Kan det vara för att det är lite ovanligt att just ha naturligt brunt hår som svensk och då tycker svenskar helt enkelt att det är fint. Man gillar ju oftast inte sina egna färger, ( typiskt svenskt hår är vithårig som liten och sedan färglöst som äldre ) och det kanske är rätt långt från att gå från blond till att välja svart. Det kan ju också vara så att det är en hårfärg som passar till mycket, eller bara för att det är rätt neutralt, varken kolsvart eller platinablont. Eller vem vet brunt gäller ju nästan alltid på hösten till det mörka klimatet och de mörka kläderna man ska ha på sig, är det kanske trots allt därför färgen dyker upp överallt?

Det finns många olika bruna nyanser,
brun-svart, lite brun-grått, brun-grönt ,brun-rött, brun-blont.
Och sen även den jag tycket är finast, den som tjejen på bilden har. BARA BRUUUNT!
Fast jag gillar ju även, svart & blond mycket. Dock inte rött...


Vakna med the voice

Det går ju inte en ända vardag utan att jag gå upp på morgonen och lyssnar på vakna med the voice när jag gör frukosten. När frukosten sedan är klar förflyttar jag mig vidare in till vardagsrummet för att även se dom live på kanal 5. Sen när jag går ner för att sätta på mig kläder, sminka mig osv. så fortsätter lyssnandet på en annan radio. Så skön start på dagen!


Imorse besökte Isabella Löwengrip studion klockan halv 8 och imorgon
blir det Linda Rosing samma tid!

Singing bee

Ida sitter nog just nu i publiken och tittar på singing bee :) Hoppas hon har roligt och att vi snart kommer få se henne på någon publik bild på 3:an!

Svep in dig i en stickad kofta

Regniga, blåsiga, kyliga dagar då man bara längtar hem för att sätta sig med ett kopp varm choklad framför tven. Då är det inget skönt att gå runt med ett par hårda jeans med ett kallt linne. Istället föredrar jag att ni hänger med modet (för en gång skull), köper en stickad tröja och bara sätter på er ett par tjoka strumpbyxor eller ett par sköna leggings under! Perfekt till en tråkig dag pluggig dag. Jag tycker att allt blir mycket lättare om man har sköna, bekväma & snygga kläder på sig. Speciellt om man trivs i dom och det dessutom är mode. Perfekt!

www.ginatricot.se Jag tycker den gråa är snyggast, dock vill jag ha en vit
så det blir ett svårt val. Får kanske kolla vidare i lite fler affärer.

Stor klocka

Till hösten och vintern ska jag ta och köpa mig en stor, fet läcker klocka. Skulle nog vilja ha en pilot klocka eller något liknande, eftersom piloter är mina förebilder. Jag tycker Breitling klocker är riktigt läckra, dock blir det nog någon lite billigare variant än en klocka som kostar runt 16.000:-


En tung silver klocka ska det bli iallafall!

Film tips

Double jeopardy. Hon blir dömd till 6 års fängelse för mord på sin man. Sedan får hon veta att han lever. När hon kommer ut ur fängelset står det hämd i hennes ögon och hon skulle kunna döda sin man "igen" utan att någonting händer eftersom hon redan blivit dömd för det. Men vad kommer hon göra igentligen? Och hur klarar hon ut situationer som då hon blir nergrävd bredvid ett lik eller kör ner två bilar i havet.

Filmen gick igår på tv4 mellan 20.00-22.00 Jag vet att jag säger det försent men jag rekomenderar dig starkt om att hyra eller ladda ner Double Jeopardy.

Ända nackdelen är att filmen är från år 1999 så den är lite gammal,
 men riktigt spännande ändå!

I huvudet på Amanda

Vet du vad jag tänker på och vad som betyder mest i mitt liv just nu?
SKROLLA INTE NER om du är en person som gillar att gissa.
Titta på orden under och fundera på vad jag bryr mig mest om.

Kläder
Utseénde
Inredning
Alkohol / Tobak
Bloggen
Vänner / Familj
Skola / Plugga
Data
Jobb / Framtid
Tv / Tidningar / Nyheter
Folks negativa kommentarer
Resa / Äventyr
Dejting / Killar
Mat
Träning

TÄNK EFTER NU INNNAN DU BLÄDDRAR NER.




Trodde du att du kännde mig? I så fall kanske du hade fel.

Familjen och mina vänner betyder väldigt mycket för mig.  Jag pluggar på bra och satsar mycket i skoaln eftersom jag även tänker på min framtid och jobb. Jag vill jobba med något högre än en vanlig svensson, har bland annat funderat på pilot som min pappa. Utseéndet är viktigt för mig, dock är kläder inte viktigt då jag gillar när folk har sina egna stilar. Killar och dejting är ingenting som står högt i mitt liv just nu, men jag vet att det kommer göra det om några år. Alkohol och tobak ser jag inget positivt med förutom att drinkar kan se väldigt läckra ut ibland.

Sen har vi då inredning, tror ni någon gång jag slängt ett klädesplagg på golvet? Ja, i tvättstugan. Annars är jag alldeles för petig, och skulle inte kunna lämna mitt rum obäddat på morgonen eller något liknande. Träna gillar jag att göra för det är kul och nyttigt att röra på sig. Man blir glad utav den! Folks negativa kommentarer lämnar jag bakom ryggen. Det är ändå dom som slösar sin tid och desstom visar att dom är svaga. Jag älskar en del mat men hatar mycket också. Tv, tidningar, data & nyheter är inget jag prioriterar i mitt underbara liv!

Gossip girl

Saknar ni Blair, Serena, Nate, Chuck... från Manhattan, som går på exklusiva privat skolor, bor i enorma, häftiga våningar och shoppar lyxiga märkesvaror på Barneys hela dagarna? Ni vet vilka jag menar, ungdomarna från Upper East Side som är födda med en gulssked i munnen. I så fall kan jag säga att ni inte är ensamma om det. Jag läser alla böckerna men jäklar vad man vill se dom på riktigt. Snart håller jag inte ut längre! Den börjar 1 september i USA och kommer till Sverige senare på hösten. Kolla på kanal 5 för senaste skvallret, bilder och röstningar.

www.gossipgirl.net       www.gossipgirl.se

Today I´m wearing this

Hos den söta & duktiga bloggerskan Anna kan man ibland vinna och även beställa den här riktigt klockrena linnet som ni säkert har sett på någon cool brud ute på stan. Finns i storlekarna XS - XL Jag älskar dom och ska vara först på att beställa hem ett sådant när hon tryckt upp fler!

Majs älskare

Jag måste ju bara säga att jag gillar majs, eller okej, jag älskar det! Har ätit två burkar till maten, av gröna jätten som är dom godaste! Och varma majskolvar med smör och salt på, hur gott är inte det? Det läskas i munnen bara jag tänker på det. Helt galet. Dom små gula prickarna, hur kan dom göra en person så glad? Inte vet jag..

Ida & Amanda kollar film

Idag blev det film igen hemma hos I :) En film som handlade om dans & kärlek. Riktigt coolt hur folk kan dansa! Iallafall när det gäller lite tempo dans, som street. Att dansa som en robot diggar jag!

Nu har Ida installerat massa program på min data och lärt mig ladda ner filmer på tankafett! Det kommer bli galet bra när jag får min tv. Försten så kom tven idag, men tydligen gick det inte att hämta ut den p.ga. strul med checken :O

TV tips ikväll

Efter skolan följde jag med ida hem och vi kollade på en film :) jätte skönt att bara slappa i sängen faktiskt! Nu tror jag bara att jag ska ta det lungt, det blir ju träning i morgon bitti igen. 

Kryp upp i sängen eller soffan med ett bulligt duntäcke och mysiga sköna tofflor, värm en kopp tee och sätt dig framför tven. Här kommer några tips så du slipper zappa gärnet! Jag kommer titta på du är vad du äter, bygglov, parlamentet och sen ska jag läsa min gossipgirl!


19.00 DU ÄR VAD DU ÄTER - För dig som antingen vill få bättre självförtroende eller för dig som gillar att se förvandlingar och dessutom är intresserad av nyttig mat.
21.00 EN PRINSESSAS DAGBOK - Hur många gånger har vi inte sett den men ack så söt den är!
23.10 SEX AND THE CITY - Unga tjejer är ni nattugglor så visst!
23.45 SEX AND THE CITY - Finns det något bättre än när samma program går flera gånger efter varandra?

00.20 JORDAN RÄTTSLÄKARE - Om du är uppe länge och dessutom gillar att bli lite skrämd. Själv ska jag sova.

20.00 BYGGLOV - För inredningsfantaster, som jag. Älskar när dom gör om hem, man inspereras och sen är det ju super kul med före-efter bilder.
21.00 PARLAMENTET - Ett skratt förlänger livet, eller hur är det man brukar säga? Här får du iallafall garanterat några roliga skratt.

20.00 UGLY BETTY - Om ni inte har tröttnat på den serien än eller inte gillar inredning, så varför inte?
21.55 SO YOU THINK YOU CAN DANCE - Dom dansar så coolt så jag blir helt galen.
00.05 CSI - Okej, lite overkligt men riktigt bra ändå. Fast som ni vet så går jag och lägger mig innan ens programmet är på väg att börja.


Marzipan

Ååh om det är något jag verkligen älskar är det Marzipan. Då menar jag inte mörka choklad bitar med marzipan innuti, utan bara vanlig ren marzipan. Fast den kan gärna vara färgad & formad till bakelser, frukter eller små söta figurer. Marzipan kommer från den tyska nordliga staden Lübeck som inte ligger långt från Danmark. Snacka om att jag vill åka dit!


Tidigt träningspass

Som jag sa igår så skulle jag springa klockan 6 idag :) så jag gick upp 5.50 för att byta om och sen sprang jag 4 km, nu har jag även kört lite styrka i 20 min. Jätte bra, jag är hur pigg som helst och kommer säkert vara det hela dagen!
Ha en bra dag i skolan allihoppa!

En gossip girl älskare

Det är jag det! :) Idag har jag köpt nyaste boken som har kommit ut på svenska. Det är den 11 boken och den heter Älskar, Älskar inte. Ååh, vad mysigt, nu ska jag lägga mig under duntäcket och läsa några avsnitt! Imorgon ska jag upp 6.00 för ett träningspass innan skolan!

Nu blir det kanske vattenskidor i Dubai också

Pappa har tittat på båtar med ett par kompisar och dom är nästan säkra på att dom tre ska köpa en medelstor motorbåt som man kan åka vattenskidor, wakebord, ring och andra saker efter. Båten har dessutom ett litet soldäck :) Det låter underbart enligt mig. Hoppas dom köper den snabbt så att vi kan åka när vi kommer ner i oktober-november!

På Mauritius hade jag, lillebror & pappa riktigt
kul när vi åkte vattenskidor & wakeoard hela dagarna!

Pappi

Det blir nog centrum lite senare, ikväll efter maten eller något! Det är ju inte så jätte bråttom med det där precis. :) Nu ska jag prata med pappiiii :D
 

Bra schema

Vårat schema fick vi idag och det ser faktiskt rätt bra ut :) Vi får tydligen inte börja innan 8.30 så då får man iallafall lite sovmorgon varje dag, haha. Sen slutar vi vel runt 14.40 så det är helt okej! Skulle bara önska att man kunde plugga mer intensivt så man fick börja ännu senare eller sluta tidigare. Jaja, jag får vel vänta till gymnasiet då kan jag förhoppningsvis välja det som passar mig!


Liten shopping tur

Jag tror jag ska åka ner till centrum en liten snabbis för att få tag på två hänglås till skåpen i skolan, ett puder & ett linne. Hoppas ida inte läser min blogg nu, men det kommer hon säkert göra! Jag hade nämligen tänkt hälsa på henne när duktiga hon sitter i kassan på ICA :)


Egen träning

Bloggen bråkade lite med mig imorse så därför blev det inget inlägg..
Nu har jag tränat på egen hand i 1½ timme! Det belv jogging 2km, powerwalk 3km, styrka 15 min, löpskolning 15 min, stretching 10 min. Jag måste ju säga att det är hårt när man har varit borta från friidrotten så länge, pga. min fot, jobb & andra saker att göra. Men roligt är det med träning i alla former! Pigg är jag nu också :)

Hantlar gör mina svaga armar starkare. Toppen bra!

Mandis sommar

Det här var den sista dagen på mitt sommarlov 2008.
Hur har din sommar varit? Min sommar har varit underbar, verkligen helt toppen! Jag har hunnit med mycket roliga saker, flera resor, varit med vänner och även jobbat. Tror det är den bästa hitils. Läs och titta på bilder.


Jag var bara med på halva skolavslutningen eftersom vi skulle till pappa.
På kortet sitter jag på flygplanet till Dubai. Vi var i Dubai 10 dagar då  bl.a
 jag & mamma fyllde år!


Från Dubai åkte jag till paradiset Mauritius med lillebror & pappa i 8 dagar.
Vi bodde på ett 5-stjärning all inclusive hotel vilket tex. innebar buffér till alla
måltider. Vindsurfing, vattenskideåkning, wakebord, dykning, tennis, aerobics,
yoga, gymma, abdonimal exersices testade vi på och sysselsatte vi oss med
hela dagarna. Även spa & massage stog på schemat.
DET HÄR VAR HELT KLART SOMMARENS HÖJDPUNKT !


Efter Mauritius åkte vi tillbaka till Dubai i 1 vecka. Där shoppade vi, var på
tivolin och vattenland mm. Totalt var jag inte uttråkad en enda dag på 1 månad.


Tillbaka till Sverige. Träffade vänner och åkte till landet några dagar.


Sen åkte vi till mammas kompis och hennes barns landställe i Strängnäs.


Vecka 29-32 jobbade jag på min praoplats, 7-eleven express på Arlanda.
Mycket stressigt med kassaarbete, matlagning, baka, fronta, ta emot 
leveranser osv. Dock väldigt lärorikt och bra med pengar.


Tillsammans med Matilda & familjen åkte vi till pappas släkt i
hälsingland, orbaden. Där hjälpte vi till på några konserter och hade
mycket annat mys. 


IKEA har jag besökt många gånger då jag gjort om mitt rum under sommaren.


Kryssning på VIKING LINE med Pia & Mathilda.


Landet har vi besökt några gånger till med både familj kompisar & mina egna vänner.


I Stockholm har man shoppat kläder, ätit goda middagar och mysigt på caféer.


Sist men inte minst var vi på MAMMA MIA igår tillsammans med min bästa
vän I och hennes mammi. Den var hur bra som helst, mycket bättre än förväntat.

OS är över

OS är över och det känns som Sverige har gjort många missar. Susanna Kallurs vurpa , Stefan Holms fjärdplats, Karolina Klüfts grenbyte, Christian Olsson som slutat på grund av skada, Lassi som blev sjuk, bortkastat brons av brottaren, sprucken baddräkt osv.
4 SILVER
1 BRONS
Med det kom vi på 56 plats i medaljstriden. Norge, Danmark & Finland kom på bättre plats! Missnöjda? Hmm. Cyklisterna, dom två tennisspelarna och några till gjorde förvånadsvärt bra i från sig och skramlade ihop till några medaljer iallafall :) Nu lämnar Beijing över till London.
                                       Beckham fick vara med!



Medaljer maratontabell 
PlatsNOKTotalt
1USA9267256352286
2Sovjetunionen3953232991017
3Storbritannien204254249707
4Frankrike191209233633
5Italien191158174523
6Tyskland189217237643
7Kina163117106386
8Ungern159140158457
9Östtyskland153129127409
10Sverige139158171468
Måste bara säga att Sverige är duktiga ändå! Totalt med alla OS ligger vi på 10:onde plats i medaljmaratonet. Det är riktigt bra med tanke på att vi är ett litet land med bara 9 miljoner inv.

Lång promenad & lill kusin

Efter maten tog jag och Matilda en lång promenad till fresta och runt där. Vi hälsade också på min lilla söta kusin, Freja 1½år och lekte med henne i någon timme, sen följde dom med oss när vi skulle gå hem :D

Jag och Freja förra sommaren!

Tilda

Matilda har sovit över hos Olivia och när hon åker därifrån skriver hon på sms:
"Nu sitter jag på tåget?"
Manda: "Va ska du hem?"
Tilda: "Ja!"
Manda: "Men då kan du ju komma hit." 
 
Oväntat beskök. Haha, Så nu kommer hon, måste borsta tänderna & klä på mig!
Bråttom :D haha.

Fri skola

Som sagt, imorgon drar det igång! Sista året i grundskolan. Våran skola har över sommaren blivit en friskola så man är lite förväntansfull på förändringar. Positiv inställning gäller det att ha när man börjar! Då blir allt roligare, även fast vi vet hur det känns att komma tillbaka efter att ha flera veckors mys med resor, landet, vänner, grilla, sena kvällar, sova länge och allt som sommaren hör till. Men om man inte jobbar uppskattar man inte ledigheten. Det är bara köra på helt enkelt. Good luck!

Toppen dag

Mamma Mia var hur bra som helst :) Alla tyckte den var mycket bättre än vad vi hade förväntat oss så det var jätte roligt faktiskt :D Man blev lixom glad! Föreställningen var 2.30 lång med en paus på en kvart.

"Donna är en självständig ensamstående mamma som äger ett litet hotell på en Grekisk ö. Nu ska hon släppa taget om sin dotter Sophie, 20, som bestämt sig för att gifta sig. Till Sophies bröllop har Donna bjudit in två av sina bästa vänner. Den knubbiga Rosie och den rika Tanya. Sophie har också bjudit tre gäster - men i hemlighet...

Sophie har en längtan att få ledas fram till altaret av sin riktiga pappa, dock vet hon inte vem hennes pappa är. Därför har Sophie har bjudit in tre män ur Donnas förflutna, män som alla besökte detta paradis i Medelhavet tjugo år tidigare."

Efter showen så åkte vi till en Naviya, en thairestaurang på söder där vi åt mycket god mat. Restaurangen var inredd som en djungel och man hörde porlande vatten i bakrunden. Mycket mysigt!




Nu ska jag testa att sova igen. God natt med er!


Fy Amanda

Nejmen här försöker man komma in i skolyttmen och gå och lägga säg tidigt men självklart kunde jag inte somna efter ett par timmars försök.. Så istället har jag suttit uppe vid datan i min ensamhet. Då har jag iallafall fått tid att pula med bidler, musik, kolla in hemsidor osv. Typisk mig att alltid ha svårt att somna när jag vill!

MAMMA MIA!

Ida ska Mandüs & Idüs gå på MAMMA MIA med våra mammor i globen och efter det blir det middag på thaiboat eller någon annan thairesturang :D Jag är säker på att det kommer bli en jätte rolig dag! (: Nu ska jag klä på mig & sminka mig. 
Vi hörs sen!

Gissa varför

Det blev en jätte lyckad kväll :) Vi hade riktigt kul, skrattade, åt, myste osv. Nu ligger jag här i sängen och vet ni vad, jag lyssnar på ABBA :D är någon så smart så den kan GISSA VARFÖR?

Mina resvänner

Ikväll kommer familjen Piccolo på middag som sagt. Sofia & Alessandro är 92:or och jäklar vad många resor vi har gjort tillsammans med våra familjer. Väldigt roligt har det varit och det är sånt som man aldrig glömmer, riktiga minnen. Här har vi 4 exempel genom åren!

Finland, mumindalen.


Italien, sicilien.


Danmark, legoland.


Kina, peking.

Thaifood & cheescake

För lite mat inspiration kommer jag berätta för er vad vi ska bjuda våra gäster på idag och dessutom ska jag lägga upp ett ur gott recept på en cheescake. Oj oj oj, vad jag kommer äta ikväll. Hoppas jag inte blir mätt efter förrätten som alltid. Hoppas ni får en trevlig kväll allihoppa!

Förrätt: Små runda toast mackor med bl.a. skagenröra lr leverpastej på. Ost&kex.
Huvudrätt: Thaimat. Kyckling med cashewnötter, ris & sötsur sås.
Efterrätt: Hemagjord glass i smakerna saffran & vit toblerone. Citron cheescake.


FRÄSCH CITRON CHEESCAKE 8 BITAR

Botten                    110g smör
                                12 digestivkex

Fyllning                  2 äggvitor
                               1,5 dl vispgrädde
                                2 äggulor
                               1 dl strösocker
                               1 tsk vaniljsocker
                               2 citroner
                               2 dl cream fraishe

Smält smöret och låt det svalna. Smula eller hacka kexen. Blanda smulorna och smöret. Häll blandningen i en smörad och mjölad form med löstagbar kant. Ca 24 cm i diameter. Tryck ut smulorna med handen över botten och en bit upp på formens kant.

Skilj äggvitorna från äggulorna. Lägg äggulorna i en stor skål. Vispa äggvitorna till hårt skum. Vispa därefter grädden. Blanda äggulorna med socker, vaniljsocker, cream fraishe och saften och rivet skal från 1 citron. Vänd försiktigt ner vispgrädden och äggvitorna. Blanda väl.

Häll blandningen i formen och täck med plastfolie. Ställ in den i frysen. Efter 4 timmar är kakan genomfrusen. När man ska ta ut kakan kan den dekokreras med den andra citronen och/eller bär. Jag har doppat citronerna i socker så att det ska se lite kristalligt ut. Låt den tina drygt en halvtimme innan den ska serveras.

Spetsstrumpor

På gina tricot har I hittat spetstrumpor till mig. Jag har både svarta och vita. Passar utmärk att ha under långa leggings i t.ex. ballerina skor. Jätte fint & gulligt när du ska vara lite extra tjusig!

Kyss varandra mer

~ 92 procent blundar under en kyss. Fast var femte tar sig en tjuvtitt under tiden de blundar...
~ I genomsnitt tillbringar en person två veckor av sitt liv med att kyssas. I genomsinitt ger och tar vi cirka 20 000 kyssar.
~ Hjärnan har speciella nervceller som gör att vi hittar varandras läppar i mörker.
~ Varje läppavtryck är unikt, precis som fingeravtrycken.
~ Hälften av alla människor får sin första kyss före 14 års ålder.

Fakta: http://leaveit.blogg.se/

Sommaren tar slut

Godmorgon läsare! Eller kanske god lunch för en del utav er.
De flesta har redan börjat skolan. Själv har man ett par dagar kvar men man känner verkligen hur det drar ihop sig! Idag ska jag ta det lungt hela dagen, det gäller att passa på medans man har möjlighet! Lite senare ikväll får vi gäster :) Nu ska jag ta en lång & varm dusch och sen händer det som händer helt enkelt. Det är farligt att planera dom dagar man faktiskt har helt ledigt på.
He en toppen dag, och ni som har lov, njut! / A

00.00

Men då hinner klockan dra iväg ändå och nu har den passerat 00.00 för 56 sekunder sen. Okej visst, trodde jag själv att jag skulle gå och lägga mig tidigt. Haha, glöm det Amanda! Ingen chans. Nähä okej. Vaför ska man sova föresten? Det är bara tråkigt... Istället lägger jag upp en bild på mig & Sanna för 1 år sen. Jag saknar allt med henne enormt mycket!

Du var inte som alla andra. Du hade någonting mer. För mig var du annorlunda.

Beställd tv & 400 situps

Innan jag går upp och borstar tänderna & gör mina 200 sit ups som jag gör varje morgon och kväll (innebär 400 sit ups om dagen) måste jag berätta för er att jag äntligen beställt min underbara TV Den kommer komma hem till mig senast på onsdag näta vecka och som tidigast imorgon. Själv tror jag nog den kommer på onsdag, det blir alltid så när dom säger "senast". Men det gör ingenting för jag är jätte glad att jag tillslut har hittat en bra tv i ny model som har hur snygg design som helst! Dessutom fick jag den exkl. moms vilket innebar 1800:- billigare. Tur att man har kontakter va? :D

Kommer ni ihåg min TV resa?
Först hade jag bestämmt mig för en pianosvart Philips, sen såg jag en silver & svart Philips på extra pris så då ändrade jag mig och tillslut hittade jag en LG som jag älskade designen på!

Och nu har jag beställt en SAMSUNG LE32A456 moms fritt!
Ser ni glas dekorationen längst ner? Håll med mig om att den är snygg.

Sova tidigt

Det har blivit så sent dom sista dagarna. Känner ni igen er när man tänkar att idag ska jag faktiskt gå och lägga mig tidigt och så drar timmarna iväg? Tillslut är klockan över 2 som igår när jag skulle sova. Snart börjar ju skolan och då är det tidigt som gäller! Lite skönt på sätt och vis att komma in i vardagen igen, men herregud vad snabbt lovet har gått! Sista året i grundskolan är det iallafall vilket är skönt. Sen känns det bättre när man väljer en linje som passar en och man pluggar värkligen på eget initiativ. Det kommer bli kul. Bara kämpa nu då. Nej nu ska jag inte sitta här och skriva. Sussa tidigt har jag bestämmt mig för idag och så ska det bli! Ha en trevlig kväll, pussar & kramar / A

Säg hej till knäckebröd

Leta dig fram bland hyllorna i din mataffär, testa lite nya varianter på knäckebröd. Säkert finns det något som passar dig! Det finns faktiskt inte bara falu rågrut. Jätte gott till en vanlig svensk husmanskost middag med tex ost, gurka, paprika & tomat på. Eller till frukost med en stor kopp tee. Nyttigt är det också.

Idag handlade jag och mammi Wasa frukost, delikatess & havre.
Alla tre är jättemumsiga!

                                            
Håll utkik eftern "nykelhåls" märket på de varor du äter eller köper.

Livsmedelsverkets symbol nyckelhålet är till för att hjälpa dig som konsument att hitta de hälsosammare alternativen, både när du handlar mat och äter på restaurang. Nyckelhålsmärkta livsmedel är magrare och innehåller mindre socker och salt men mer fibrer än andra livsmedel av samma typ.

Brödet är fint upplagt på en vit duk i en gullig rosa korg.


Mandas manikyr vs Thailands manikyr

Nu har jag ätit lunch och även gjort randig manikyr på mig själv! Coolt blev det ju måste jag säga. Fast tyvärr är jag inte lika duktig som dom i Thailand som jag har gått hos nov 06 & nov 07 Då har jag ändå tagit bland det billigaste och enklaste bara för att vi inte har haft så mycket tid på oss. Men annars kan man göra som bakelser och konstverk på naglarna. Det kan vara regnbågar eller färgskalor med blommor och dekorationer på, små silverstenar & gulddiamanter osv. Helt otroligt!

I Thailand, Louise Vuitton 06 & Chanel 07 Dom har galet många nagellack.
Allt ligger lite här och där, pallarna är rangliga & dom har inte precis någon 
bekväm arbetsplats men attans vad duktiga dom små thailändarna är!

Amandajosefine gör själv och sitter på en skön stol på en bra plats, men det blir
inte alls blir det lika fint. Jaja, ballt blev det ändå med tanke på att jag gjorde på
mig själv och det är jobbigt när man måste använda vänsterhanden till 5 naglar!

Läder & skinn i höst

Ljusbruna väskor, stövlar, pumps, hanskar, skärp.. Man ser det överallt!
Läder & brunt skinn är höstens nya. Jag tycker det är så snyggt!

Torsdagens schema

11.30-13.00 Lägga in kläder i min gareroben och fixa den fint. Dammsuga rummet.
13.00 Randig manikyr på mig själv.
14.00 Lunch
15.30 Åka med mamma och titta på TV och förhoppningsvis beställa den.
16.00 Handla med mamma -.-  & köpa puder i centrum.
17.00 Göra efterätten till besöket imorgon. Dekorera den fint vilket är kul!
18.00 Middag.
19.00 Prata med pappa på skype.

Vart kommer mitt schema spricka? Jaadu, bra fråga.

Dyker det upp en mördare i brunnby vik

Nu på kvällen har jag varit hemma hos Ida. Det är alltid så mysigt när man är där på kvällarna eftersom man vet att det alltid finns högar med nya filmer man aldrig har sätt förut. Idas pappa, Roger jobbar har nämligen startat bildsnabben, en fotobutik i väsby centrum där man också kan köpa cd-skivor & dvd:er mm. Ida har därför jätte många filmer på sitt rum och nu har hon fått en serie med deckare. Självklart kollade vi på en av dom idag. Rädd som jag är gömmer jag mig bakom Ida lite då och då. Jag förstår igentligen inte varför jag är rädd eftersom det bara är på film och det är skådespelare som står där med kameror, sminköser och mikrofoner i bakrunden, dessutom visar dom aldrig riktigt läskiga bilder på en vanlig svensk deckare. Trots det kastar jag antingen filten över mig, sätter kudder framför huvudet, håller för öronen eller som sagt gömmer mig bakom någon människa. Helt galet! Jag blir nästan irriterad på mig själv.

Sen när man ska gå hem själv på kvällen kan jag ju inte låte bli att erkänna att jag är rädd att gå igenom den lilla skogsgången och över ängen i kolsvartmörker. Mobilen i handen med intryckt hemnummer och tittar bakom mig gör jag varannan sekund.

Då var det avslöjat, jag är visst en tönt iallafall.


Jag vet, det är nog inte okej att vara livrädd när man tittar på en svensk deckare.


Bildsnabben, en toppen affär som har världens bästa chef!

Nagelfix

Idag har jag värkligen gjort manikyr på min bästa vän I :) Det blev riktigt ballt faktiskt och varje nagel fick sitt egna utseende, dock tog det 2 timmar vilket knappast var någon fördel. Men väldans tjusigt blev det! Ida kopplade inte ens av när jag pysslade om henne. I max 20 minuter såg jag henne läsa en Elle annars satt hon och pluggade in alla fruktkoder som man måste kunnan när man jobbar i kassan på ica. Tur att jag inte jobbar längre!



Manikyr fantast! Mina favoriter bland naglarna blir helt klar den knallros-
svartrandiga och den franska manikyr med guldstenar. Dom ser ni här under!

Hemagjord saffransglass

Visst låter det lite konstig, saffransglass? Men när jag tänker på smaken så är det inte alls lika konstigt längre, det är underbart. Hur gott som helst så jag är tvungen att säga att ni måste testa det. Idag gjorde vi hemagjord glass i min lillebrors glassmaskin. Det blir så mycket godare än om man köper i affär! Har du kanske också en galssmaskin längst intryckt i ett skåp. Leta fram den och tryck här för olika recept och ta bort frukterna och istället tillsätter det du älskar. Ett hett tips är förståss saffran!

Mina coolingar kan inte låta bli att smaka på glassen :)

Jag är skeptisk mot ordet "gratis"

Nej nu börjar det gå för långt. Gratis sidor där du värvar vänner för att få presentkort, godis, kameror, make up mm. Vad tjänar bolagen pengar på när dom ger ut allt dessa? Reklam, jo visst. Men någonting mer ligger det säkert bakom, titta bara så att du inte åker på att betala en massa när du skriver in peronuppgifter och sedan klickar på "accepterar vilkoren" utan att ens skummat igenom. Vem vet, du kanske aldrig får presentkorten och sakerna hemskickade överhuvudtaget, det står b.la. ifall dom inte kommer hem till dig är det möjligtvis postens fel och då kan vi inte ansvara för det. Hallå? Det där låter typiskt skumt. Jaja, se upp! Det säger jag bara. Men visst om du inte har något annat för dig än att värva vänner så kan det vara ett bra sätt att slippa betala för tröjan nästa gång du går in på H&M. Själv har jag annat för mig!
http://www.gratisgodis.se/
http://gratisgrodan.se
http://gratismakeup.se/
http://www.gratis.se/

Jag reser mer

Här ligger jag i sängen med laptopen i knät. Har spelat backpacker med lillebror i flera timmar ! Nu reser jag tillochmed på datan. Idag har jag t.ex. lärt mig mer om Austrailen, Nya Zeeland & New York! Haha, väldigt funny. Nu ska jag sova, imrgon väntar en förhoppningsvis rolig dag med ida! Godnatt / A

Kvällsfika

Det blev tidig och liten middag idag vilket ledde till att jag blev hungrig lite senare på kvällen. Mamma hade köpt skorpor idag, vilket jag inte ätit på flera år. Jätte gott med apelsinmarmelad & ost tillsammans med en stor kopp te! Lite gott måste man ju unna sig ibland speciellt när man äter rågflingsgröt till frukost och nyttig frukt smoothie till lunch.

Garderoben äntligen klar

Idag var vi på ikea, igen.. Nu fanns mina sista saker till garderoben på lagret och äntligen kunde jag montera hela klart! Nu är det bara in med kläderna, skorna, halsbanden, skärpen osv. sen är det helt utrustad! Fast nu orkar jag inte mer så kläderna får vänta på soffan tills imorgon. TV har vi också kollat på, igår, jag tror det kommer bli en samsung till slut. Vi har fått två olika modeller och två olika prisförslag, ett tredje kommer imorgon och då gäller det för lilla mig att bestämma sig! Hmm.. Iallafall känns det väldigt skönt att vara klar med rummet till skolan drar igång igen!                        

Här får ni en tjuvtitt på garderoben! Fler bilder kommer när allt är klart.
 

 



 
Smarta genomskinliga fack
Snygga handtag & dörrar
Gulliga galgar
Plats för skor & tidningar
Stora trådbackar som rymmer mycket kläder
Utdragbar hängare med krokar
Stilrent med ek
Vita tyg lådor som man kan gömma fula grejer i

I LOVE MY CLOSET

Nerputtad från pallen


INGEN MEDALJ FÖR HOLM - ISTÄLLET EN FJÄRDEPLATS

Frisis & svettis kort

Funderar på att köpa mig ett friskis & vettis kort till hösten. Då kan man träna spinning, styrka & gympa :) Låter riktigt bra faktiskt, dock vet jag inte hur jag ska ta mig till hallen där man tränar, lie jobbigt att cykla en blåsig novemberkväll kanske. Jaja, ska kolla vidare på det iallafall! Och det är faktiskt itne bara tanter som kör utan många ungdomar som bilder egna träningsgrupper osv. Ungdomar som kanske tröttnat på sina sporter och inte vill gå kvar men fortfarande vill hålla i gång kroppen! 
                      

Många förknippar träning som något negativt. Något som är tråkigt & som man måste. Man tvingar sig helt enkelt iväg på en spring runda eller ett pass på gymmet. Gör istället träningen till någonting kul! Hitta det du gillar att vara aktiv innom, kanske är det klättring, dans, yoga, aerobics, vattenskidor, längdskidåkning på vintern eller någon annan lite annorlunda aktivitet! Se det positiva med träning och förstå att du orkar mer, blir en piggare & gladare människa och lever längre om du tränar!

Jag älskar träning, positiva saker med träning är b.la.
~Man blir gladare
~Man åldras inte lika snabbt
~Man lever längre om man tränar och håller igång
~Man känner sig friskare
~Man blir piggare och orkar plugga mer och intensivare
~Kroppen blir fastare och förbränner mer
~Det är roligt
~Utomhusträning ger hjärnan frisk luft
~Hjärtat mår bra av träning




Amanda håller igång!

Gymnasie noja

Jag borde nog springa iväg från datan och göra iordning mig, men jag orkar helt enkelt inte. Snart slutar mamma och då ska hon hämta mig för att vi ska åka till ikea för att köpa dom sista sakerna till min fräscha garderob :) Dessutom ska jag köpa två stora kuddar, en spegel & svarta fyrkantiga krukor om jag hittar.

Jag hör överallt att folk i min ålder pratar om gymnasium och alla jag känner frgar mig hela tiden. Men hallå? det är faktiskt 1 år kvar tills vi börjar! Visst jag vet att jag inte ska vara ute i sista minuten men måste jag ha bestämmt mig redan. Alla känner sig tydligen redan nu stressade.. Jaja. Jag har också börjat kika lite och frågat vänner omkring mig. Funderar faktiskt på NV programmet men hmm, i vilken skola?

Jag har hittat ett smart litet diagram för Naturvetenskapsprogrammet och jag tycker den passar utmärkt på mig! Matteidiot som jag är så ser det ju också bra ut :) Dock skulle jag vilja ha mera idrott, fast det kan man ju välja till på en del skolor.

-----------------------------------------> Har du också gymnasie noja, tryck här så får du mycket och bra hjälp för dig som kanske inte är så medveten om allting.


"Stick in huvudet i mormors garderob"


Leggings H&M
Lång t-shirt Gina Tricot
Lack pumps Wedins
Halsband & örhängen smycken Chanel
Väska hittade jag i mammas hög med gamla saker som hon tänkte kasta
Armband från mammis shoppingweekend och håll utkik för snart kommer dom till Sverige och jag har redan ett sånt :)


Har hört att man ska gå ännu längre än till mammas gamla garderob just nu. Stick istället in huvudet i din mormors klädskåp. Leta efter väskor, läder skärp, glasögon, smycken mm! Ha så kul :D

Stor skillnad


En bra push-up kan göra mycket. Kolla skillnadeden!
Vill ha LV bikinin & Fendi skärpet.

Manda humor




Hetaste trenden i höst

Ju större, nördigare och plastigare - desto bättre.

Höstens glasögonmode är inget för fegisar.



NU VILL ALLA BÄRA GLASÖGON SOM EN SNYGG ACCENSOAR

Du behöver inte fejka ett synfel för att få bära snygga bågar.

Glasögon - med eller utan styrka - är säsongens trendigaste modedetalj.

Kanske har "Ugly Betty" hjälpt de nördsnygga glasögonen in i modevärlden. Plötsligt är det helt rätt att rama in ögonen.


FÖNSTERGLAS ÄR HETT
H&M lanserade svarta glas-ögonbågar med fönsterglas i kollektionen "Art & decadense". De släpptes i juli och är nu helt slutsålda, enligt H&M:s presstjänst.

Några av de som visar glasögon på catwalken inför hösten är Moschino och Vivienne Westwood, men trenden vaknade redan i fjol.

RUNDA BÅGAR
På Paul Smiths sommarvisning i London gjorde modellerna entré i runda bågar i bästa Harry Potter-stil.


Senaste nytt

PICCOLINA ÄR HEMMA :D Wohow! Hon har varit i italia hur länge som helst! Äntligen börjar vi planera våra dagar då vi ska ha middag, sova över, shoppa & bara ha det mys :)


De höga klackarna uppfanns av en flicka som
tröttnade på att bara bli kysst på pannan!


Michael Phelps


8 OS GULD
Han siktde på det och sjävklart, så klarade han det!
Vad ska man säga?
Är inte denne Michael Phelps helt otrolig?
Det tycker iallafall jag!

Manda vill ha

Titta bara vilken ball bil jag såg igår :) Den köre precis in i en biltvätt så jag hann inte ta kot men den såg ungefär ut som den på bilden. EN ROSA CAB :) som ska stå på min uppfart. Har även sett en riktigt cool rosa cykel härodagen, bilden ligger i mobilen, men nu har mobil sladden pajat :/

Just smile

ALLA MÄNNISKOR BLIR FINARE NÄR DOM LER, SKRATTAR & ÄR GLADA!


Amandajosefine är anorlunda

Jag ska tala om för er att jag är lite annorlunda när det gäller mat.
Här har vi en lista på en del VANLIGA saker jag absolut inte gillar.

NEJ TACK

~Mjölk
~Skinka
~Pizza
~Varma grönsaker
~Mineralvatten
~Coca cola
~Sprite mm.
~Hamburgare
~Oboy
~Chokladglass
~Prinskorv
~Russin
~Varma frukter
~Choklassås
~Chips
~Ostbågar
~Sötlakris
~Lingonsylt
~Tomat
~Filmjölk
~Kött
~Korv
~Julskinka

Grattis mobiltelefonen 1 år

Idag har min mobil fyllt 1 år :) Eller igentligen inte eftersom jag fick en exakt lika dan efter ett halvår eftersom det var en enorm fuktskada i den första. Men för 1 år sedan köpte jag iallafall min Sony Ericsson W880i och jag älskar den fortfarande lika mycket! Skulle nog kunna ha den väldigt länge :D Den har inte fått någon tårta eller presenter än, visst är jag snål?


The voice 08


Sveriges största gratiskonsert.
Just nu pågår The voice 08 i Kungsträdgården.
Förra året trängde jag & I oss från att vara längst bak till längst fram. Okej, visst det tog nog drygt 1 timme och folk blev inte glada. Vissa slogs, puttades, sa fula ord osv. Vi måste ju nästan varit dom ändå av dom som stog längst fram som inte hade varit där och hållt platserna hela dagen. När det är en gratis konsert blir ju folk som galna. 30 peroner på mindre än 1 kvadratmeter. Och om någon ramlar är det nästan kört. Tro inte att folk inte ställer sig på dig för att se bättre. Tappar du din väska eller sko får du aldrig tillbaka den igen. Så håll hårt i din vänn om du går genom folkvimlet i kungsträdgården just nu.

I och jag hängde på grönan och sen åkte vi till The Voice.
Lite annat gemfört med vad man gör den här sommaren!
Fast jag gillar fortfarande The Voice.
Eller snarare jag älskar det :D
Särskilt vakna med Josefin, Jacob & Paul

Os nyheter


ARA BLIR AV MED SITT BRONS

Sverige fråntas alltså det brons som brottaren tog i 84 kg-klassen.

Enligt IOK har Abrahamian "kränkt den olympiska andan". IOK fastslår även att Abrahamian inte har visat respekt för sina medtävlare.

IOK kommenterar inte det faktum att Abrahamian i semifinalen dömdes för mattflykt trots att svensken bara rört det blå området med handen.


KARONEN SIST I RODD FINALEN
Bäst i semifinalen. Sedan förkylning och feber. Och sist i finalen. Medhjälparna pekar ut förkylningen som orsak - men själv tänker OS-roddaren Lassi Karonen inte skylla på någonting.


FEDERER SNUVADE SVENSKPAR PÅ GULD
Schweiz vann dubbelfinalen över svenskparet Thomas Johansson/Simon Aspelin med 6-3,6-4,6-7,6-3 på knappt tre timmar.


DRÄKTEN SPRÄCKTE OS DRÖMMEN
Therese Alshammar fick en mardrömsinledning på sin semifinal 50 meter fritt. Simdräkten sprack strax före start, svenskan blev försenad och kunde inte göra sig själv rättvis.


BOLT DANSADE IN PÅ NYTT VÄRLDSREKORD
Usain Bolt visade världen något makalöst när han med ett leende sprang över mållinjen på tiden 9,69.

Bolt spexade redan på startlinjen och verkade hur cool som helst. Sedan i loppet var det aldrig något snack. Han tog ledningen direkt och var ohotad hela loppet.

Med 15 meter kvar och i överlägsen ledning började Bolt spexa och jubla. Han rör huvudet och sträcker ut armarna. Trots det gjorde han alltså 9,69. Tvåa blev Trinidads Richard Thompson på 9,89 och trea var Walter Dix, USA, på 9,91.



PHELPS VANN GULDET MED EN HUNDRADEL
Amerikanen Michael Phelps vann sitt sjunde OS-guld och tangerade därmed rekordet på sju guld i ett och samma OS, satt av Mark Spitz i München 1972.


MUSSE FEMMA OCH KLAR FÖR FINAL
Mustafa Mohamed låg länge långt framme i den stora klungan, men tappade på upploppet och blev till slut femma i sitt kvalheat på 3 000 meter hinder.


LINDBERG TILL OS FINAL
Anna Lindberg är klar för OS-final på tremeterssvikten efter en nionde plats i dagens semifinal. Lindberg fick ihop 324,70 poäng totalt, vilket var 30 poäng bättre än i kvalet.


MISSLYCKAT TRESTEGS KVAL AV KLÜFT
Carolina Klüft missade totalt i trestegskvalet och klarade bara 13,97 och missade finalen. Resultatet var lika med hennes sämsta tävling den här säsongen.


SVERIGE BESEGRADE TYSKLAND
Sverige vann den viktiga avgörande handbollsmatchen mot Tyskland med 27-26.


Pashion cosmetics

             
Någon helt underbar affär jag bara måste tipsa er om är Pashion cosmetics. Kosmetik och mode i en passionerad blandning. Det är Pashion! Pashion är en nystartad butikskedja. Där hittar du kunnig och trevlig peronal som är utbildade makeup artister. Affärerna är mycket inbjudande och mysiga. Där hittar du hittar du en färgstark blandning av trendiga och prisvärda märken. Anorlunda märken som kanske inte ens finns någon annan stans i Sverige hittar du på en gång hos Pashion cosmetics. Roliga och spännande produkter i söta och exclusiva askar och förpackningar får dom inte nog av och det kommer du inte heller få! Börja samla på Pashions Cosmetics olika produkter och märken idag. Du kommer inte ångra dig. Vill du veta mer om den underbara affären, vilka olika märken du kan köpa, vilken butik som ligger närmast dig osv. gi in på http://www.pashion.nu/

-----------------> AMANDAS FAVORIT! Rosebuds fantastiska läppbalsam.

~Pashion öppnar fler butiker
~Alla förpackningar har något extra
~Personalen är kunniga och trevliga
~Allt passar perfekt både till fest & vardag
~Butiksmiljön är mysig som i en bättre värld
~Du kan även handla direkt i deras webshop
~Pashion cosmetics har 4 butiker i olika städer i Sverige
~Innehållet i produkterna från Pashion känns mer naturligt
~Du kan bli VIP-kund och då väntar spännande saker framför dig
~Många proudukter är Pashion först med i Sverige att sälja i butik
~Allting är billigt och dessutom är det en fanttastisk kvalité på produkterna





Fina flätor

Sommarens hetaste frisyrer är flätor i olika uppsättningar.

Nicole Richie fixar it-looken.
Mary-Kate kör på hippieflätan.
Anne Hathaway snyggar till sig i snedfläta.
Amanda Beynes ser avslappnad ut i en sommarskön look.

Skvaller tjejen Leighton Meester har flätat in luggen  som ett diadem.
Jag tar efter henne och gör lika dant med mitt bruna hår.


                                                                                               
Bilder: Sofis mode

Hatar getingar

Usch vad jag hatar dom små irreterande djuren. Augusti månad har blivit geting månaden. Igår när vi va på landet skulle paddlade vi ut till en ö för att äta lunch där, men fy tusan, det gick inte att äta maten överhuvudtaget. Det började med att Matilda fick ett getingbett under armen när vi paddlade och sen fick jag ett på foten när vi åt. Det bara kryllade av getingar. Det gör det här hemma också. Bort med dom säge jag bara!


Min matpassion är frukost

All inclusive hotell, jippie då får vi frukostbeffé! :) Lunch & middags buffé är inte lika viktigt för mig.. Jag älskar frukost. En orsak är att jag alltid är vrålhungrig på morgonen. Jag har mest matlust på morgonen också. Dessutom gillar jag frukostens alla rätter. Bröd i olika form, pålägg, ost, keso, salami, philadelpihia, nutella, räkost, fil & flingor, yogurt, kokt ägg, scrambled egg, rågflingsgröt, mannagrynsgröt, risgrynsgröt, juice, tee, små pannkakor... jag kan fortsätta i all evighet. Okej, allt det här brukar jag inte äta hemma en vanlig morgon, men det är det är bland annat det som finns på bufféer.

  • Till vardags äter jag rågflingsgröt med linfrön & solrosfrön + en fiberrik smårgås & ett glas godmorgonjuice.
    Perfekt start på dagen som man håller sig länge på med tanke på att jag är rätt kräsen när det gäller man överhuvudtaget, men främst om vi tänker skolmat.

    Min lillebror hade en kompis som sov över och ingen av oss kom på vad vi ville ha så då gjorde vi en hemmagjort frukost buffé. Det gör vi oftast när någon sover över hemma hos oss. Då kan man ju alltid hitta något man tycket om!


Liten present

När jag skrev om mitt favoritknäcke kom en liten gullig present hem i brevlådan som tack för att jag sprider information av Vilmas knäckebröd. En välgjord handsnidad smörkniv kommer passa pefekt när jag ska bre Vilmas knäckebröd!




Tummen ner för Gina

Okej, detta gäller endast leggings. Jag tycket annars Gina och en bra och billig affär, och kvaliten är hyfsad med tanke på det billiga priset. Vi återgår då till det jag tänker tipsa er om. Leggingsen kommer fortfarande vara inne i höst till b.la. långa stickade tröjor, långa linnen & t-shirtar mm. Och nu behöver du ett par nya till hösten och då springer du iväg till närmastet Gina Tricot och köper ett par nya. STOPP. Backa tillbaka lite, springer till närmaste.. H&M och köper ett par nya. BRA, så ska det se ut.

H&M

Sköna
Mjukare
Bekvämare
Tappar inte färgen
Går att ha både högt & långt nere
Kostar dessutom 1 kr mindre, haha.

GINA TRICOT

Tappar färgen
Resorbadet korvar sig.
Blir hårda redan efter någon tvätt.
Drar ihop sig och blir mindre i tvätten
Åker ner om man har dom högt uppe och åker ner ännu längre om man har dom långt nere. Det går med andra ord inte att ha på sig dom.


Gårdagens lunch

När jag mötte upp M igår i stna tog vi en lunch på Amanda Café bredvid Amandas affär :) Jag kom rekomendera stället eftersom mackorna var väldigt goda. Man kunde välja bland Skagenröra, Skinka & ost, Pesto & keso, Kyckling, Brieost & salami. Dessutom fick man dom grillade, kunde välja bland ljust eller mörkt bröd, och mackan som jag tog med kyckling var riktigt smaskig! 55:- Mysigt & bra helt enkelt, turister som vimlar förbi i farten och bra utsikt över stadens människor. Drottninggatan 19


Shopping

Och då.. har jag shoppat ltie igen :)
Igår, innan landet åkte jag till stan för att köpa lite mera saker till hösten.


~Rosa lång linne.
~Ett par till leggings.
~Liten hairspray till mig som ofta är på resande fot.
~Små bruna klämmor som var väldigt efterlängtade.
~En till lång tröja, vit, som jag häromdagen köpte i svart.

Landet med Tildis

Igår kväll åkte vi ut till landet och nu kom vi precis hem :)
 En jätte mysig kväll och en solig dag blev det, vilket var toppen!


Amanda: väldigt seriös. Matilda: väldigt oseriös.



Matilda skratta tills hon grät. Haha :)

Nej men ser man på, jag som alltid trott du var en flicka :D

Nya kläder

Igår följde jag med när mamma skulle lämna bilden på service precis bredvid stinsen. Så då gick vi dit och jag fick med mig en vit mysig kofta och en lång svart tröja hem :) As bra!

Klippte håret

Huuu. Att jag vågade! Det trodde ni inte va? Ellen klippte mitt hår igår, mitt hår ska få ett nytt liv. Slutat med blondering och klippa mig oftare! Okej, visst, det var bara några centimeter, inte en decimeter precis men ändå. Det känns ju mycket friskare på en gång.

Här har vi Ellen, den halvutbildade frisören som
gjorde ett mycket bra jobb!

Jag har nästan som fobi för den dära himla saxen.

Sist jag klippte mig var för 1 år sedan och då var det ida som var frisören.
Jag vågade nämligen inte gå till en frisör med mitt mycket slitna hår. 
Bra jobb med tanke på att ida vill bli någonting långt i från frisör!
Resultatet blev, kort & blondt och en decimeter kortere.

Läppar älskar att le

Solfräsch hud och röda läppar är en oslagbar kombination just nu.
Men vilka färger blir det till hösten?
Rosa, rött, oranget, svagt, starkt, glitter, matt
?
Såklart har jag alltid svararen och jag kommer uppdatera er.


Accensoarer

Nya smycken från H&M! Armband & örhängen i vitt med guld dekorationer.
Passar utmärkt till svarta, guldiga, vita & blåa kläder till brunt hår!



Tack mammi

När mamma var på sin lilla shoppingtur under en kort weekend så fick ju jag en massa små & stora saker också,.. såklart! :D En söt liten spegel som passar bra in i klassisk stil fick hon blandannat med sig hem till mig. Den passar perfekt i en brun liten necessär i min stora vita väska. Tack bästa mamma!


TEMPEL OF HEAVEN

Fyll på smink-hyllan, snart kommer hösten

Nu är man lite brun och det är sommar! Jag har nästan låtit huden andas varenda dag av sommaren :D Men till i höst blir det andra bullar. Färgen försvinner snabbt, och speciellt jag blir kritvit i ansiktet. Spackel. Vacker utan spackel? Nja. Jag har iallafall köpt en ny foundation & ett nytt puder till i höst. Jag & en tjej som jobbade i affären stog länge och testade olika färgen pågrund av att jag kommer vara blekare sen än vad jag är nu. Tror iallafall det blev jätte bra! :)


Måste bara säga att jag älskar Chanel!


Underbart bra dag

Vi hade iallafall tur med vädret. Haha så blir det alltid när vi åker iväg med Matilda & Pia. Idag hade vi tur med mycket annat också, okej det brukar vi ha :D Vi hade det mysigt, shoppade tax free, åt buffé & satt på deck och bara läste, solade & myste. Toppen dag helt enkelt! 





Budget shopping

Igår som sagt var ju jag & I och shoppade i stan innan vi åkte till thaiboat. Det blev, tro det eller ej, 3 plagg & 2 smycken från H&M. Bara det. Snacka om att vi har blivit H&M fans :) Haha, bra eller inte. Tråkigt med tanke på att alla andra kan ha lika dana kläder, men det är ju väldans billigt och mycket är fint, dessutom har dom ett väldigt stort utbud gemfört med någon annan liten pytteaffär på drottninggatan. Iallafall blev det:

~Blus 198:- Jag köpte vit men som ni ser finns den även i ljusblått & ljusgrå
~Skjortklänning 249:- Köpte vit där också, eftersom jag annars brukar ha ganska mycket färg. Fanns i ljusblå, grå, svart & röd
~Kjol 198:- Divided



Sovmorgon

Hellu and Goodmorning!

Kryssning

Imorgon ska jag och min familj på kryssning med våra kära vänner Pia & Matilda :) Det ska bli jätte mysigt.. Synd bara att man måste gå upp kl 5. Även fast jag inte jobbar har jag inte semester, haha. Det blir en hela dagen tur istället för att sova över för Pia ska tyvärr jobba på onsdag morgon! Men jätte kul ska det bli, hoppas på sol så att man kan sitta ute på deck.

Det passar då utmärkt att jag ska ha på mig kläder som tillhör modestilen
lyxkryssning som också är inne att ha på sig nu!



Även underkläderna matchar! Jag älskar stilen. Något i överklass.


Shopping & thaiboat


Ida & jag åkte idag in till sthlm stad vid två tiden. Först blev det shopping i en massa affärer :) Kul, men lite jobbigt med skoskav av mina högklackade lack pumps. Vid 18 började vi känna oss lite hungriga fast vi ville inte äta så tidigt så istället köpte vi varsin frkt och sen delade vi på en vanilj frapino på espresso house! Shoppingen fortsatte och sen begav vi oss till skanstull med t-bana. Självklart hittade vi inte så vi ringde mamma tusen gånger. Till slut såg vi thaibåten som låg nere vid vattnet. Vi fick tyvärr vänta 20 min på ett bord och sen 30 min på maten. Men det var det värt för attans vad gott det var! Absolut inte så billigt två maträtter utan dryck 345:- Men allt var värt den mysiga kvällen på båten med världens godaste mat! Vi delade på 2 portioner så vi fick äta båda, typiskt I och mig (: Amanda Jensen satt bredvid oss i en solstol i sanden med en drink. Tränade på sin sång gjorde hon också! :D

12. PHAD PRIO WAN GAI/GOONG
Wokad kyckling eller jätteräkor med grönsaker i
sötsur sås med ris

61. SATAY GAI/MOO
Kycklingspett eller fläskfiléspett med jordnötssås
Tillbehör: wokade grönsaker & ris

Frapino som jag även drack här







Sov soov sooov

Ja, så skönt att slippa ställa klockan på 5.30 varje morgon i fortsättningen! :D Imorgon bitti ska jag få sova, herregud så sköööönt! Sen i maj har jag tänkt på det här himla jobbet och nu slipper jag det. Istället står jag med pengar i handen och ler. Jag är värd något speciellt!

Gäster today again

Mamma bjuder massa folk hela tiden! :D Idag är det middag igen med pappas gamla vänn Micke & hans fru Karina, som faktiskt är pappas kusin & deras två barn (: Dom träffades lixom genom pappa, lite roligt faktiskt :) Dessutom hade mamma & Karina träffat varandra innan dom ens blev tillsammans med sina män. Haha (:
Lax blir det till middag iallafall!
En riktig god en gjord i ugn med brännvinost & vitt vin.

Massa godsaker

När jag har jobbat har det ju varit så att en muffins kanske har gått sönder när man har bakat den, eller så tappade man en brownie osv. Då har jag tagit hem det till min lilla familj eftersom det ändå skulle kastas. Själv har jag knappt ätit någonting från 7-eleven på hela 3 vekor, eller jo en sak som har varit hur god som helst, CAFÈ COOLER! Testa den om ni går till 7-eleven :) Det smakar faktiskt knappt kaffe, en liten touch av cappucino, den är mer flytande än en slush men det finns små små is bitar i den, och jösses vad god den är! :)

Den ser ungefär ut såhär, fast man får den i en plastkopp, det är ju take away!




Jobbat klart

Wiiiiie :D äntligen, ÄNTLIGEN, ÄNTLIIIIEGN! Jag har jobbar klart, pengar i fickan och inget mera stressande eller gå upp 5.30 varje morgon :) jag har ju längtat efter den här dagen i 3 veckor nästan. Jag kan nog inte fatta hur skönt det är :P Nu ska jag skämma bort mig med någon ansiktsbehandling eller massage och sen ska jag självklart shoppa massa höstkläder, och spara, det ska jag göra också :D

Synd att jag inte får exakt så här mycket pengar, men jag har tjänat lika mycket som de andra på
 jobbet vilket betyder att jag har fått ihop rätt mycket under 15 jobb dagar :D

Sista dagen

Eftersom vi hade middag igår kväll fick jag bara 4 timmars sömn inatt så nu måste jag gå och sova :) Som tur är börjar jag sent imorgon, andra dagen jag börjar efter 7.30 på 3 veckor :O Iallafall så behöver jag inte gå upp förän kl 8 :) Gud sååå sköönt. Sen jobbar jag bara 5 timmar och sen så, då är det pengar på kontot :D WIIIIIHIIIIE!


Elina är en rolig människa :D

OS BEIJING 2008

Igår kl 18.00 svensk tid tändes OS facklan. Idag var det första dagen som det var tävlingar.
Sverige har idag tävlat i:
~Fotboll Damer Sverige-Argentina
~Rodd både dam & herr
~Fektning
~Dresyr
Ingen sport som lockar mig jätte mycket precis :) jag väntar in friidrotten!


Allesandro, Nino, Sofia & Jag år november -05
1007 dagar 6 timmar 5 minuter 50 sekunder
Snacka om att Kina har väntat på det här!



Gäster & middag

Nu kommer Idas familj snart på middag :) Jag tänker inte skriva vad dom får för man vet aldrig när Ida kollar in min blogg :D Därför ska jag bara torka håret så jag slipper stå och föna det när dom är här :O haha.

Inte för att det passar till texten, men här befann
 sig säkert jag och I för ett år sedan.

Dagens roligaste

Haha idag hade jag & Sandeep en as rolig dag på jobbet :D Ida kom även och hälsade på och jag överröste henne med mat & fika (: Det hände värklgen massa roligt och jag plcoakr ut dom 2 roligaste! 

                                                 

1.  En kille i 14-års åldern kommer fram med sin lillebror och frågar om det är kött i korven? HAHAHA. hur dum får man vara? Jag svarade: Nej nej, absolut inte, det är en korv som är gjord av godis. :P

2. En kille från sverige som varken pratade engelska eller svenska ville köpa ett telefonkiosk kort. Sen när han skulle betala la han fram 2 ID kort på disken. Det ena var ett körkort och det andra var ett vanligt ID kort som man har när man inte har körkort. Jag förklarade för honom att det inte går att betala med ID kort, det är nämligen ett kort som visar att du är du. Precis som ett pass. Men han gav sig inte och bara pekade på korten. Jag skakade på huvudet och förklarade igen. Efter ett tag tog han istället fram ett siba medlemskort och frågade om han kunde betala med det. Sen tog han även fram något annat kort som man typ samlar poäng på. Men snälla, konto, kredit eller kontanter. Är det svårt att förstå? Tydligen för vissa :) haha.

Älskar inredning

Jag brinner för det, inredning alltså! Idag var vi på IKEA i Barkarby efter jag slutade jobbet, sen åkte vi hem för att sätta ihop garderoben & sängen, och puuh så många gånger som vi har gjort fel, är det någon annan som inte förstår sig på ikeas enkla beskrivningar? Nu har vi jobbat klart med det för idag och sängen blev hel klar & i garderoben ska det bara sättas upp dörrar och in med backarna så är den också klar :) JAG ÄLSKAR IKEA & inredning som ni vet. thihi :D Nu hinner jag tyvärr inte skriva mer för jag ska göra iordning mig eftersom jag ska upp 5.30 som vanligt!

Avocado

Och för er avocado älsakre (inkl. mig själv, igen) ska jag tala om för er att fettet i avocado är också väldigt nyttigt för kroppen. Om avocado är en frukt eller grönsak har jag inte kommit på än, men hur som hälst är den väldigt god och går bra att äta som den är. Men man kan även göra guacamole till nachos & tacos, lägga skivor under skagenröran på en toast!

Skagenröra & gravadlax toast



Guacamole

Ingredienser: 4 portioner
2 avokado
2 pressade eller hackade vitlöksklyftor
Saften från en lime
1 dl (lätt) crème fraiche
3 krm salt
Hackad chili eller cayennepeppar efter smak
0,5 urkärnad och grovt hackad tomat

Gör så här

Kärna ur och skala avokadon. Mosa avokadon i en skål och tillsätt resterande ingredienser och blanda om.
Detta är en försvenskad variant av den sydamerikanska guacamolen, passar perfekt till tacos, dipp till chips och som tillbehör till en hel del maträtter. Det går även bra att sätta alla ingredienser i en stor mortel och krossa allt till en grov sallad.

Tillagningstid: Guacamole 15 minuter


         

Nuts

Ni kanske tror att det är jätte onyttigt med nötter eftersom dom innehåller så mycket fett. Men fettet i nötter är nyttigt fett som kroppen behöver, dvs. inte samma fett som är i chips eller friterad mat! 1 näve nötter om dagen är lagom. Så grattis alla nötälsakre (inkl. mig själv) ni behöver inte hålla igen. Men kom ihåg att det är bättre att äta lite varje dag än att proppa i sig en hel påse på lördagkvällen till fotbollsmatchen :) Lagom är bäst!

Pistagenötter
Cashewötter
Jordnötter
Valnötter
Mandlar




            

Gratis smink

Ni har säkert alla hört talas om t.ex. GratisGodis mm. Men nu finns det även GratisMakeUp där man blandannat kan få presentkort på kicks. Bli medlem och ni får 50 poäng direkt!


Budget affärer

  • Hmm, om jag ska erkänna är jag inte människan som går runt i billiga affärer som mest liknar lager där varorna bara är slängda hit och dit. Men för ett par veckor sen var jag på överskotts bolaget för första gången i mitt liv, där ser man, där ser man (: På något konstigt vis så har jag lyckats besöka 4 st billighets affärer på bara 3 veckor. Kanske pågrund av det regniga vädret då vi varit på lite anorlunda ställen som bollnäs & strängnäs. Öb, Dollarstore, Karlsson & Albert&Herbert heter dom budget affärerna jag besökt. Man märkte på alla att det var billiga affärer med tanke på hur vad affären låg i för lokal och hur varorna var uppackade.
  • Men trots allt det är jag faktiskt riktigt nöjd! Jag förutsatte mig ju att det skulle se förhämskt ut och ändå har jag lyckats hitta massa fina grejer till bland annat mitt rum :D
  • Håll ut jag tänker inte visa dom än, när allt är klart så kommer allt på en gång, så det gäller för er att kika in bloggen regelbundet om ni är nyfikna och vill vara den första som slänger ut en kommentar om mitt nya rum!

En förvånadsvärt nöjd kund!

Yacht

Båtar, läckra feta yachter det är vad vi gillar, Ida & jag. När hon nu var borta hade hon sett en massa riktigt lyxiga sådanna. 6 mille för en i överklass. Hur har folket råd? Men tänk er själva, även fast ni inte är intresserade av båtar måste ni tycka det är coolt att bara glida rund i en putsad & polerad vit stor yacht med bubbelbad, spa, buffé, vattenskidor, vattenscoter & en massa annat lyx ombord. Snacka om att satsa högt, men det är b.l.a på en sån jag satsar när jag blir några år äldre! Ta ett glas skumpa och och sitta och titta ut över turkost vatten & vita sandstränder.



Just love it!

Ida

I lördags kom in bästa vänn I hem från husbilsemester i Kroatien. Hon var (måste jag säga det) brunare än mig. Aj då, men men, alla måste ju få vara bruna & fina :D Härligt var det att få träffa henne idag, mycket att berätta osv. Det verkade som hade haft det toppen bra hur som helst! Lite jobbigt med 4 familjemedlemmar i en husbil i 3 veckor, fast alla överlevde vilket var tur (: Lyckost att hon varit utomlands, jag skulle inte banga på att åka iväg såhär några veckor innan skolan drar igång! Jag älskar min Ida <3

Shopping & jobb

Jahaja, då är det 6 dagar till med jobb på 7-eleven! Det är stressigt men med pengarna i mina ögon kan ingen stoppa mig :) Jag har shoppat en del nu när vi var borta, på lite annorlunda affärer i bollnäs. Jag visar det såklart, men lite senare. Men efter den här veckan är det shopping för hela slanten som gäller. Garderoben ska ju fyllas med höstmode & nya varma färger tills terminen i skolan drar igång! Pengarna åker IN & UT på mitt konto, här gäller det att ha kul efter allt man slitit för, så resonerar jag!
Shopping makes me happy!

Home in town

Då var man hemma igen efter några jätte mysiga men tyvärr väldigt regniga & kalla dagar i hälsningland och orbaden! :D Matilda och jag hade det hur bra som helst även fast vädret var deprimerande. Bland annat jobbade vi på Orhalla, en flytande scen vid ljusnan, träffade släkt & vänner, shoppade lite & bara myste. Bilder kommer senare pågrund av att jag glömmde min kamera hemma vilket innebär att jag kommer få bilder av tilda senare. Tack för en bra resa älskling! :) / A

RSS 2.0
alt="" />